Najlepsze w Europie Łowisko Troci i Łososi Najlepsze w Europie Łowisko Troci i Łososi / Rzeka Kisewa będzie czysta, są wyłapywacze śmieci

22.09.2009 r., Powiat lęborski

Na rzece Kisewie oddano do użytku tzw. wyłapywacz śmieci. To drugie urządzenie tego typu na terenie województwa pomorskiego.

Tzw. wyłapywacz nieczystości stałych to urządzenie służące, jak sama nazwa wskazuje, do wychwytywania z rzeki odpadów. Inwestycja współfinasowana przez powiat lęborski (20 tys. zł) i gminę Nowa Wieś Lęborska (8 tys. zł) zrealizowana została ze środków Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obu jednostek samorządowych.

Konserwacją urządzenia zajmie się gmina Nowa Wieś, a zaopiekuje mieszkający niedaleko strażnik melioracyjny Andrzej Lipski. Urzędnicy nie kryją, że zamontowanie na rzece oczyszczacza to nie ich pomysł.

- Pomysł podpowiedzieli nam członkowie Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby. To oni zgłosili problem, że śmieci płynące rzeką zanieczyszczają ją i szpecą krajobraz - mówił lęborski starosta Ryszard Wenta.
Podczas oddania wyłapywacza do użytku można było obejrzeć pokaz działania urządzenia. Strażnik melioracyjny zaprezentował, w jaki sposób urządzenie jest przyciągane do brzegu, a śmieci usuwane. Wybrane z wyłapywacza zanieczyszczenia, najczęściej plastikowe butelki, wędrują do pojemnika na odpady, który wywożony jest na składowisko odpadów do Czarnówka. Pokazowi działania zapory wodnej wyłapującej śmieci przyglądały się dzieci z klas szóstych SP nr 4 i 3. Proste, acz skuteczne urządzenie wzbudzało pozytywne komentarze.

- W końcu w rzece będzie czyściej - stwierdziły dzieci.

Tekst: Edyta Litwiniuk